/
Внутрішньокістковий доступ FAST
06.06.2016Внутрішньокістковий доступ FAST

На даний час не підлягає сумніву ефективність використання внутрішньокісткового доступу на догоспітальному етапі.

Свою історію  внутрішньокістковий доступ бере з 1922 р коли лікар C. Drinker  з Гарвардського університету, досліджував циркуляцію крові в грудині і зробив висновок, що розчин, введений в кістковий мозок, швидко всмоктується в центральне судинне русло, забезпечуючи можливість для судинного доступу, коли традиційні методи не можливо використати. Згодом був розроблений метод внутрішньо кісткових ін’єкцій, який був широко використаний під час Другої світової війни. В період військових дій американськими військовими було задокументовано більш ніж 4000 успішних випадків внутрішньокісткового доступу в області грудини. Однак в післявоєнні роки цей метод був забутий і практично не використовувався в практичній охороні здоров’я. Напевно завдяки широкому впровадженню внутрішньовенних катетерів.

Повторно внутрішньо кістковий доступ був відкритий у середині 80 років минулого століття, фактично після 50 років забуття. Американський лікар педіатр  James Orlowski застосував метод в\к доступу для проведення інфузійної  терапії  під час епідемії холери в Індії. Його роботи, зокрема «Пів царства за систему інфузії» призвели до того, що в кінці 80 років в\к доступ став стандартом у педіатричній практиці. До початку 21 століття в\к доступ використовувався в основному у дитячій практиці, оскільки технічно самі пристрої були не достатньо досконалими для використання у дорослих. Однак з початку 21 століття було розроблено цілий ряд пристроїв які дали можливість широкого використання в\к доступу і у дорослих.

FAST 1. У 1997 р FDA схвалило використання FAST 1, першого автоматичного пристрою для в\к у дорослих пацієнтів в США, призначеного для використання на грудині (FAST1, Pyng medical, Ванкувер, Канада). Пристрій складається з спеціальної ​​основи, яка забезпечує точне положення пристрою, що запобігає наскрізному проникнення і пошкодження загрудинного простору. При тиску на пристрій центральна пенетруюча голка потрапляє саме в мозковий простір грудини.  FAST1  та його більш нові варіанти широко застосовується у військових та цивільних. Пристрій одноразовий.

BIG. Bone Injection Gun (BIG) - автоматизований пристрій, схвалений FDA в 2000 р. BIG був розроблено лікарем Marc Waisman в Ізраїлі і застосовується ізраїльськими військовими більше десяти років. Незважаючи на те що в США BIG схвалено лише для використання на гомілці, в Ізраїлі воно також застосовується на медіальній частині дистального епіфіза великогомілкової кістки, дистальному відділі променевої кістки і голівки плечової кістки.

EZIO. У 2004 р FDA схвалило EZIO, перший пристрій для в\к на батарейках. EZIO відрізняється від своїх попередників тим, що в ньому використовується спеціально розроблена голка з буровим наконечником. Важлива особливість даного пристрою полягає в тому, що точна відповідність діаметра голки і отвори в кістці запобігає екстравазації. Також EZIO дозволяє точно встановити голку на будь-яку необхідну глибину. FDA схвалило застосування EZIO на проксимальному епіфізі великогомілкової кістки і на голівці плечової кістки. Педіатрична версія EZIO - EZIO PD - була схвалена для дітей вагою до 39 кг.ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031