/
Міжнародна практика впровадження відділень ЕМД
12.03.2021Міжнародна практика впровадження відділень ЕМД

Голова ERC - European Resuscitation Council та експерт проекту "Трансформація екстреної медичної допомоги на госпітальному етапі" Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей Patrick Van de Voorde, дав коментар стосовно міжнародних практик впровадження реформи та відділень екстреної медичної допомоги у Бельгії.
“Історично в Бельгії існували спеціальні структури, до яких люди зверталися в екстрених ситуаціях. Однак ці структури були повністю «відкритими». Це означає, що люди, які там працювали, не мали спеціальної підготовки як лікарі екстреної допомоги. Тому до пацієнта викликали того лікаря, який спеціалізувався на його скаргах.
Було очевидно, що така система загалом недосконала — від пропускної здатності до результатів лікування пацієнтів. Поступово ми почали змінювати її. Спочатку було організоване спеціальне навчання для медсестринського персоналу. Однак лікарів до відділень екстреної допомоги і надалі викликали.
І лише з переходом на відділення «напівзакритого» типу, в яких пацієнтами займаються спеціально підготовлені лікарі екстреної допомоги, а спеціалісти виконують консультативну функцію, ми побачили істотне покращення функціонування системи і результатів пацієнтів.
Звісно, це дуже тривалий процес, і ми досі знаходимося на перехідному етапі.
У відділеннях екстреної допомоги працюють лікарі з дуже різними знаннями та досвідом. У певному сенсі це є навіть перевагою. Однак усе більше персоналу таких відділень є лікарями екстреної допомоги за спеціальністю. Тобто після медичного вишу вони протягом аж шести років проходять спеціалізоване навчання.
Такі зміни є необхідними, оскільки наразі в Бельгії через відділення екстреної допомоги проходять від 30 до 50 % пацієнтів лікарень, пацієнтів, які потребують позапланової допомоги. Тобто, якщо в людини є проблема зі здоров’ям, яку можна вирішити в плановому порядку, вона за записом йде в потрібне місце — певне відділення лікарні чи консультативний центр. Однак багато станів потребують позапланової, екстреної допомоги, коли людина ще 2 години тому не знала, що їй стане зле і знадобиться допомога лікарів.
У світлі таких екстрених потреб у медичній допомозі навіть залучення лікарів загальної практики до надання допомоги першої лінії, тобто екстреної медичної допомоги, покращує ситуацію. На мою думку, судячи з досвіду Бельгії, уже сам факт того, що така траєкторія існує, є гарним знаком. Звичайно, потрібно також зважати на те, як працює допомога на долікарняному етапі та на наявність певної системи медичного сортування. Однак, безперечно, ключова роль належить саме відділенням екстреної допомоги.
Ефективна система ЕМД забезпечує пацієнтам, які надходять до лікарень, можливість отримати необхідну допомогу. Саме тому відділення екстреної допомоги є настільки важливими. Звісно ж, залежно від специфічних патологій, ви можете мати різну кількість відділень екстреної допомоги, вони можуть бути по-різному розташовані по місту і мати різні спеціалізації. Наприклад, у місті може бути 5 відділень ЕМД, однак лише 2 з них будуть займатися травмами і лише 2 — надавати невідкладну кардіологічну допомогу. Це можливо. Це питання долікарняного сортування і співпраці між лікарнями. Однак для всіх первинних відділень екстреної допомоги повинні існувати мінімальні вимоги до видів допомоги, яку вони повинні вміти надавати, до організації та підготовки персоналу.ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930